Podczas Jubileuszu X-lecia nadania Technikum Nr 1 i Branżowej Szkole I stopnia Nr 1 imienia Jerzego Ciesielskiego, Pani Dyrektor Urszula Makowska przedstawiła uczestnikom uroczystości drogę do wyboru Patrona i nadania imienia szkole:
"Jerzy Ciesielski, to człowiek wszechstronnie utalentowany, studiował nauki ścisłe, ale i wychowanie fizyczne. W czasie studiów działał w Klubie Sportowym „Krakowia”, grał w zespole koszykówki, reprezentował Polskę na zawodach międzynarodowych, trenował siatkówkę i wioślarstwo. Gdy otrzymał dyplom inżyniera rozpoczął pracę w Nowej Hucie, a następnie był zaangażowany w zakładzie badawczym materiałów i konstrukcji wydziałów politechnicznych Akademii Górniczej, pracował w biurze projektów oraz jako wykładowca na Politechnice Krakowskiej. Wtedy też przygotowywał pracę doktorską na temat: „Realizacja i straty siły naciągania przy odcinkowym sprężaniu powłok cylindrycznych”, dzięki której w 1960 roku otrzymał tytuł doktora nauk technicznych. W 1968 r. uzyskuje stopień doktora habilitowanego. Wykonuje liczne ekspertyzy i projekty budowlane. Jako specjalista w swoim zawodzie ceniony jest nie tylko w kraju, ale i zagranicą.
Gruntowna i stale pogłębiana wiedza, znajomość języków obcych: francuskiego i angielskiego gwarantuje mu sukces. Owocem jego działalności naukowej jest między innymi 41 opublikowanych prac z zakresu konstrukcji żelbetowych, jest współautorem trzech patentów.
Patrząc na Jerzego Ciesielskiego prawem kontrastu, dostrzegamy w nim człowieka zmęczonego pracą umysłową, który skłania się ku wysiłkowi fizycznemu i wypoczynkowi, stroniącego od hałasu, zawrotnego tempa codziennego życia, szukającego w ciszy i pełnego majestatu spokoju natury. Ucieczka od gwaru czyni go człowiekiem towarzyskim. Lubi się bawić, śpiewać, grać na gitarze, doskonale tańczy. Obca staję się mu bylejakość i połowiczność.
W 2013 roku, to właśnie taka postać była potrzebna naszej społeczności, aby ogłosić go Patronem.
W tej długiej historii należy przytoczyć kilka bardzo istotnych wątków związanych z naszą szkołą.
Najpierw pojawiają się kandydaci na Patrona: Tadeusz Kościuszko, św. Stanisław Kostka, Robert Szuman i on – nauczyciel akademicki.
Zadaniem ówczesnej młodzieży było jak najciekawsze zaprezentowanie sylwetek kandydatów na Partona i dokonanie jego demokratycznego wyboru. Wybór pada na Jerzego Ciesielskiego. Trochę konsternacji, zamieszania. Szukamy, gdzie jest w Polsce szkoła z jego imieniem. Okazuje się, że nie ma. I tu na drodze pełnej znaków zapytania staje Pani Grażyna Soszyńska, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Lublina, noszącej imię Jerzego Ciesielskiego, która jak dzieci prowadzi nas za rękę i wskazuje, gdzie się należy udać. Na tej drodze spotykamy również Pana Profesora Janusza Kaweckiego, który służy pomocą, przyjeżdża do szkoły z wykładem oraz pamiątkami na otwarcie auli Jerzego Ciesielskiego. Za Jego sprawą słychać o nas w Głosie Krakowa, a potem wspólnie z rodziną Patrona i dostojnymi gośćmi przybywa na uroczystość, jakże piękną i podniosłą, bo już nadania szkole imienia.
Słowa hymnu pisze ojciec Dariusz Burdalski – brat jednej z nauczycielek. Aranżację i muzykę tworzy ks. Jacek Darmofalski i Pan Paweł Stawiński. Pan Zdzisław Kruszyński, nasz absolwent, artysta malarz, maluje portret Jerzego Ciesielskiego.
W ciągu ostatnich 10 lat, od momentu nadania szkole imienia Jerzego Ciesielskiego, osiągnęliśmy wiele sukcesów. Nasza szkoła stała się miejscem, gdzie nie tylko zdobywamy wiedzę, ale także rozwijamy nasze pasje i talenty. Dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli i wsparciu rodziców nasza społeczność edukacyjna kwitnie i wraz z sukcesami również wzrasta odpowiedzialność. Nie zapominaliśmy również o dziedzictwie Jerzego Ciesielskiego i dążyliśmy do tego, aby nasza szkoła była miejscem, gdzie nie tylko uczymy się, ale także stajemy się być lepszymi ludźmi, gdzie kultywujemy jego wartości.
Dziś, kiedy patrzymy w przyszłość, z pełnym przekonaniem i nadzieją możemy powiedzieć, że nasza szkoła jest gotowa na kolejne 10 i więcej lat. Będziemy nadal dążyć do podnoszenia wyników edukacyjnych, rozwijania naszych zainteresowań i wartości, a także pielęgnowania ducha wspólnoty.
Niech dzisiejsza uroczystość będzie momentem refleksji nad naszymi celami i wartościami, które przyświecają nam jako społeczności szkolnej. Niech duma z noszenia imienia Jerzego Ciesielskiego motywuje nas do ciągłego doskonalenia się i dążenia do coraz większych osiągnięć.
Dla Was, drodzy Uczniowie, niech ta rocznica będzie źródłem inspiracji do dalszego rozwoju, do nauki, odkrywania nowych zainteresowań, a także do pielęgnowania więzi społecznych. Niech nasza szkoła imienia Jerzego Ciesielskiego będzie miejscem, gdzie rozwijacie swoje talenty i wartości, dbając jednocześnie o innych. Życzę Wam, drodzy Uczniowie, pięknych chwil spędzonych w tej szkole. Niech duch Jerzego Ciesielskiego towarzyszy Wam na każdym kroku Waszej edukacyjnej drogi, a Jego słowa: „Możliwości startu macie szerokie, obojętnie skąd zaczniecie, ale zaczynajcie i idźcie” będą dla Was mottem na dalsze lata życia.
Szanowni Państwo, dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, można powiedzieć, że przekracza granicę słów, ale pozwala nam łączyć się w jedność". Urszula Makowska