Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Nasz Patron

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 101 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

W ramach akredytacji #Erasmus w sektorze Edukacji Szkolnej 8. października 2023r. 32 uczniów oraz 3 opiekunów wyjechała  do Grecji w celu realizacji zadań "Nowoczesne sposoby komunikacji i promocji z elementami przedsiębiorczości", "Marketing i przedsiębiorczość". Uczniowie odbyli zajęcia w szkole partnerskiej w Lyceum of Leptokaria na Półwyspie Peloponeskim. 

Młodzież odwiedziła Centrum Informacji Olimpus w Litochoro oraz Park Olimpijski, spotkała się z Dymisolesem, właścicielem Olimpus Melathron - hotelu, który gościł uczniów i opiekunów z ZS Nr 1. Była to lekcja biznesu, przedsiębiorczości i marketingu, prowadzona w języku angielskim.

Podczas Wizyty w Liceum w Leptokario, uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych oraz spotkaniach integracyjnych z grecką młodzieżą.
Uczniowie prezentowali nasza szkołę oraz opowiadali o systemie edukacji w Polsce. Przedstawili mławski rynek pracy i możliwości zatrudnienia według wyuczonego zawodu. Obejrzeli greckie Liceum - jego wyposażenie oraz warunki do nauki. W Liceum poznali Witalisa i Oliwiera, którzy doskonale mówią po polsku, gdyż ich mamy są Polkami. Poznali także Panią Magdę - mamę Witalisa, Polkę mieszkającą w Leptokario, pracującą w branży turystycznej.
Podczas pobytu w Platamonas młodzież doskonaliła umiejętności językowe w lokalnej Szkole Językowej, gdzie w języku angielskim poznawała język grecki.
Podczas zajęć informatycznych w programie Canva uczniowie wykonali infografiki z wizyty w Centrum Informacji o Olimpie oraz ze spotkania z właścicielem hotelu, w którym przebywali, broszury o rynku pracy w Mławie oraz o przedsiębiorczości w naszym mieście. 
Młodzież stworzyła bardzo interesujące prezentacje na temat: 1. Rolnictwo w gminie Olimp 2. Park Narodowy Olimpu 3. Leptokaria 4. Dion 5. Platamonas 6. Mykel 7. De-tox 8. Olympion Melathron - prezentacja o hotelu. 
Brała również udział w Quick Warm-Up - zajęciach terenowych polegających na tłumaczeniu greckich liter, które złożą się w polskie nazwy. Podczas zadania liczyły się: refleks, orientacja w terenie, zdolności językowe, pomysłowość, kreatywność i zdolności fotograficzne.
W ramach programu kulturowego młodzież uczestniczyła w jednodniowym rejsie na wyspę Skiathos, następnie zwiedziła niezwykle malownicze miasteczko, po czym udała się w kierunku plaży Koukounaries, by zażyć słonecznej kąpieli.
Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili METEORY - zespół klasztorny w Kalabaka - miejsce niezwykłe ze względu na położenie, historię i znaczenie kulturowe. Odwiedzili też pracownię pisania ikon, poznali technikę powstawania wyjątkowych prac łączących w sobie artystyczną i religijną wymowę.
15 października Polacy wybierali parlamentarzystów. Pełnoletni uczniowie i opiekunowie naszej szkoły wzięli udział w głosowaniu w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Salonikach w Grecji. Dla młodzieży było to bardzo doniosłe wydarzenie, gdyż w wyborach, jako pełnoletni obywatele RP, uczestniczyli po raz pierwszy. Na tę okazję dziewczęta przygotowały dla uczestników wyborów kotyliony w narodowych biało-czerwonych barwach. Uczniowie spełnili swój obowiązek obywatelski i zrealizowali program wychowania obywatelskiego.
Podczas zajęć kulturowych - młodzież  zwiedziła zamek w Platamonas, gdzie poszukiwała żyjących tam żółwi.
Uczniowie ZS Nr 1 w Lyceum of Leptokario realizowali zadanie przeprowadzenia rozmowy w języku angielskim z uczniami greckiej szkoły. Szybko nawiązali oni wspólny język oraz nowe kontakty.
W Parku Archeologicznym w Dion zwiedzili starożytny teatr. Zapoznali się ze sposobem wznoszenia tego typu obiektów, ich przeznaczeniem oraz znaczeniem w życiu starożytnych Greków. Poznali historię Dionizji. Usłyszeli o starożytnych dramaturgach, rolach aktorów i chóru, a w Muzeum Archeologicznym w Dion - zwiedzili oryginalne dziedzictwo starożytnej Grecji.
Zwieńczeniem nauki w Grecji było wręczenie Certyfikatów uczestnictwa w projekcie Erasmus+ przez Dyrektora Liceum w Leptokarii.
Na koniec pobytu uczniowie otrzymali nagrody za udział w konkursach zadaniach.  Młodzież podziękowała swoim opiekunom: Wioletcie Rybce, Edycie Tardzak, Mariuszowi Skwarskiemu, koordynatorce projektu w szkole Marzenie Naguckiej, Paulinie Kubackiej rezydentce i przewodniczce w Grecji oraz Pani Justynie - przewodnice po Grecji.