Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

Płonące rokoko ? ostatni płomień barokuUczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie na lekcja języka polskiego i historii sztuki w terenie.

1 czerwca 2016 r. uczniowie klas pierwszych Technikum Informatycznego i Budownictwa uczestniczyli w warsztatach interdyscyplinarnych pn. ?Płonące rokoko ? ostatni płomień baroku?. Zajęcia odbyły się w Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, jedynym kościele na Mazowszu z kompletnym rokokowym wystrojem wnętrza. Zabytek ten to także unikatowy ślad architektury okresu sarmatyzmu.

 

Po przybyciu do Ratowa uczniów i ich opiekunów przywitał Rektor ratowskiego Sanktuarium, a zarazem Bractwa św. Antoniego, ks. Bogdan Pawłowski, który  zaprosił wszystkich do czerpania łask ofiarowanych za wstawiennictwem św. Antoniego. Warsztaty dla uczniów przeprowadziła Pani Ewa Kozłowska-Głębowicz Prezes Komitetu Społecznego ?Ratujmy Ratowo?. Opiekunami podczas wyjazdu były panie: Wioletta Rybka (wicedyrektor szkoły, nauczyciel języka polskiego), Justyna Mączewska (wychowawca klasy ITB, nauczyciel chemii) i Anna Tupacz (wychowawca klasy ITI, nauczyciel języka niemieckiego).

W trakcie dwugodzinnych zajęć uczniowie poznali wyznaczniki stylu rokokowego na przykładzie ratowskiego Sanktuarium w zderzeniu ze stylem wczesnobarokowym oraz stylem oświeceniowym, wcielili się w rolę przewodnika po Sanktuarium oraz poszukiwali odpowiedzi na pytanie, na ile światopogląd artystów barokowych może być bliski współczesnemu człowiekowi, żyjącemu podobnie jak jego przodkowie z XVII i XVIII w.  we wciąż wirującej, przesiąkniętej sprzecznymi postawami i poglądami, rzeczywistości.

W programie wyjazdu znalazł się również czas na zwiedzanie zabytkowego Zespołu klasztornego, niezwykle cennego obiektu historyczno-kultycznego oraz spacer po otaczających Sanktuarium urokliwych ogrodach bernardyńskich.

Po zakończonych warsztatach, na uczniów czekał jeszcze piknik integracyjny z grillem, w przygotowanie którego ksiądz zaangażował naszą młodzież. Miła atmosfera i piękna pogoda dodatkowo uatrakcyjniły wyjazd.

          W najbliższy poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku do Ratowa na podobne warsztaty pojedzie kolejna grupa uczniów klas pierwszych Technikum Elektrycznego i Organizacji Reklamy. Łącznie w lekcji języka polskiego i historii sztuki epoki baroku weźmie udział 101 uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie.

 

Pomysłodawcą i organizatorką wyjazdu była Pani Marzena Nagucka (nauczyciel języka polskiego)