Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

       Europejski Dzień Jezyków26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. Rozwijanie umiejętności językowych jest zarówno koniecznością, jak i prawem KAŻDEGO z nas ? takie jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków.

       Celem Europejskiego Dnia Języków jest świętowanie językowej różnorodności w Europie i propagowanie wśród obywateli znajomości większej liczby języków. Uczenie się języków pomaga nie tylko w porozumiewaniu między ludźmi, lecz także przyczynia się do przełamywania barier intelektualnych. Umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szansę na pracę, naukę i lepsze życie, zarówno we własnym kraju, jak i w innych częściach świata.

 

       Obchody Europejskiego Dnia Języków to w naszej szkole już niemal tradycja. W poniedziałkowy poranek w drzwiach szkoły można było spotkać uczniów z klasy II TOR i II TI: Ewelinę Borowską, Alicję Dąderewicz, Jakuba Keslinga i Pawła Witkowskiego, którzy witali nauczycieli i uczniów rozdając cytaty i powiedzenia znanych osób, przetłumaczone na język polski. Niektóre podawały np. jaką role odgrywa w życiu człowieka znajomość języka obcego, inne mówiły o kształtowaniu postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka. Młodzież zachęcała również do czytania czasopism ?English Matters? - w języku angielskim i ?Deutsch Aktuell? ? w języku niemieckim dostępnych w bibliotece szkolnej.

       Na czwartej godzinie lekcyjnej uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez Dominikę Podsiadłowską ? uczennicę klasy III TOR oraz Cezarego Wydurskiego - ucznia klasy II TI, której przesłaniem było promowanie nauki języków obcych oraz rozwijanie kompetencji językowych wśród młodzieży i dorosłych.

       Następnie w bibliotece szkolnej odbył się VI Szkolny Konkurs Wiedzy o Językach, w którym wzięły udział dwuosobowe drużyny z klas pierwszych. Młodzież odpowiadała na 31 pytań dotyczących wiedzy o językach m.in.: Z jakiego języka europejskiego wywodzi się zwrot vis-a-vis? Ile jest obecnie oficjalnych języków w Unii Europejskiej?

Laureatami konkursu zostali uczniowie kl. I Technikum Informatycznego ?A?: Wiktor Lipka i Bartosz Tański.

Drugie miejsce zajęli uczniowie kl. I Technikum Budownictwa: Jolanta Lewicka i Tomasz Wiącek.

Trzecie miejsce przypadło w udziale reprezentantom kl. I Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej: Dawidowi Napiórkowskiemu i Łukaszowi Kowalskiemu.

Po zakończonym konkursie na uczestników czekała słodka niespodzianka przygotowana przez mamę jednej z naszych uczennic ? pyszne ciastoUśmiech. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

       Szkolne obchody Europejskiego Dnia Języków zorganizowały: Pani Anna Tupacz, Pani Jolanta Hermanowska-Hausman i Pani Marlena Krystkiewicz.