Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Spotkanie z prezydentem RP Andrzejem DudąUczniowie klasy I Technikum Informatycznego wraz z wychowawcą panią Anną Tupacz, nauczycielem geografii panem Andrzejem Goszczyckim oraz przedstawicielem Rady Rodziców panią Agnieszką Nyklewicz, wzięli udział w bardzo pouczającej, a jednocześnie atrakcyjnej wycieczce szkolnej do Warszawy.

 

Wyjątkowym punktem wyjazdu było spotkanie z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent po złożeniu, z okazji 37. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, wiązanki biało-czerwonych kwiatów oraz po krótkiej modlitwie przed Krzyżem Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, podszedł do uczniów naszej szkoły, żeby porozmawiać oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie, które poza stroną internetową Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie, dostępne jest także na stronie internetowej prezydent.pl pod adresem: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,46,-kwiaty-od-prezydenta-pod-krzyzem-papieskim.html .

Uczniowie klasy I TI podczas wyjazdu zwiedzili Pałac Prezydencki znajdujący się przy Krakowskim Przedmieściu. Była to nietypowa okazja do zwiedzenia sal i pomieszczeń największego pałacu w Warszawie, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Uczniowie zwiedzili:

- Salę Białą ? tu znajdują się np. dziewiętnastowieczne wazy z porcelany miśnieńskiej oraz obraz Chrystus w domu z początku XVII wieku.

- Salę Niebieską ? tu odbywają się ważne spotkania oraz przyjmowane są zagraniczne delegacje, na ścianach znajdują się obrazy, m.in. Portret Tadeusza Kościuszki.

- Salę Chorągwianą ? w tej sali znajdują się repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych, a także kopie Konstytucji 3 Maja i Konstytucji dla Europy z 1831 roku. Zobaczyli też m.in. Salę Rokoko, Kaplicę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz Sień Wielką.

Ważnym punktem wyjazdu była wizyta w Mennicy Polskiej. Uczniowie wzięli udział w zorganizowanej tam lekcji dydaktycznej, podczas której zapoznali się z historią Mennicy i historią pieniądza w Polsce. Działalność tej instytucji jest ściśle związana z naszą historią narodową. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość poznania cech pieniądza obiegowego i kolekcjonerskiego, oglądali monety historyczne i współczesne, medale i odznaczenia oraz monety produkowane dla innych państw. Mennica Polska szczyci się światowym standardem w produkcji monet. Na zakończenie lekcji każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy żeton, a osoby najbardziej aktywnie uczestniczące w lekcji, zostały dodatkowo nagrodzone produktami Mennicy Polskiej.

W programie wycieczki było także wiele innych atrakcji. Jej uczestnicy: - zwiedzili kościół św. Krzyża w którym znajduje się urna z sercem Fryderyka Chopina, - zwiedzili Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, - byli na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych, - byli w Parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego, - zapoznali się z architekturą ambasad (terytoriów niezależnych) i Belwederu (siedziba prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).

Organizatorami wyjazdu do Warszawy byli: pani Urszula Makowska - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie, pan Andrzej Goszczycki - nauczyciel geografii oraz pani Anna Tupacz - nauczyciel języka niemieckiego, a także wychowawca klasy I Technikum Informatycznego.