"Każdy z nas otrzymał do przebycia własną drogę, własne powołanie.
Od wierności temu powołaniu zależy sens mego istnienia:
Twoja chwała, a nasza zasługa na szczęście wiekuiste.
Spraw Panie, abym zrozumiał me powołanie na każdy
dzień i daj mi Twą Łaskę, abym mu był wierny...".
Jerzy Ciesielski
Jerzy Ciesielski urodził się 12 lutego 1929 w Krakowie, jako trzecie dziecko Filipa i Marii (z domu Tatarczany). Jego starszy brat Roman był pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej, a siostra Maria Bronisława zmarła w dzieciństwie. Ojciec był z zawodu wojskowym. W późniejszych latach, dla poprawienia sytuacji materialnej, rodzice otworzyli sklep spożywczy.
W 1935 roku Jerzy Ciesielski rozpoczął naukę w siedmioklasowej szkole podstawowej nr 3 im. Świętego Mikołaja w Krakowie. Następnie, w 1944 roku, ukończył prywatną Szkołę Handlową E. Liberdy w Krakowie. Równolegle był też prawdopodobnie uczestnikiem tajnych kompletów licealnych, gdyż po zakończeniu wojny rozpoczął naukę w VIII Państwowym Gimnazjum i Liceum im. A. Witkowskiego w Krakowie jako uczeń III klasy. W roku 1948 złożył egzamin dojrzałości.
Następnie podjął studia techniczne w organizowanej wówczas Politechnice Krakowskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego. Starał się jednocześnie o przyjęcie na istniejące przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Studium Wychowania Fizycznego, gdyż sport, który od wczesnej młodości uprawiał, był jego wielką pasją życiową. Przyjęty na Politechnikę, nie zrezygnował z trzyletnich studiów Wychowania Fizycznego.
Po ukończeniu trzeciego roku otrzymał dyplom inżyniera na Politechnice, po czym odbył obowiązkowy staż pracy w Nowej Hucie jako kierownik grupy budowlanej. Następnie podjął dalsze, dwuletnie studia, by w roku 1954 uzyskać dyplom magistra inżyniera. Został zaangażowany w Zakładzie Badawczym Materiałów i Konstrukcji Wydziałów Politechnicznych Akademii Górniczej. Na podstawie nakazu pracy podjął pracę w Biurze Projektów Przemysłu Skórzanego w charakterze projektanta, a od 1 stycznia 1955, zatrzymując pół etatu w Biurze Projektów, pracował na całym etacie w Politechnice. W tym czasie przygotowywał pracę doktorską, na podstawie której uzyskał w czerwcu 1960 r. tytuł doktora nauk technicznych. W roku 1968 uzyskał stopień doktora habilitowanego (docenta). Był czynnym członkiem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT).
29 czerwca 1957 roku zawarł związek małżeński z Danutą Plebańczyk, koleżanką ze Studium Wychowania Fizycznego. Ślub odbył się w Krakowie, w kościele akademickim Św. Anny. Związek pobłogosławił ks. prof. Karol Wojtyła. Ze związku tego urodziło się troje dzieci: Maria w roku 1958, Katarzyna w roku 1961 i Piotr w roku 1962. Obowiązki męża i ojca rodziny udawało się Jerzemu Ciesielskiemu łączyć z pracą naukowo-badawczą i dydaktyczną.
W październiku 1969 roku Jerzy Ciesielski podjął pracę na Uniwersytecie w Chartumie (Sudan) jako tzw. wisiting professor. Po pierwszym roku pobytu sprowadził do Chartumu żonę i dzieci. W dniu 9 października 1970 r. poniósł śmierć wraz z dwojgiem dzieci w katastrofie statku wycieczkowego na Nilu. Statek osiadł na mieliźnie, pękł i zatonął. Żona w tym dniu pozostała w domu. Najstarsza córka Marysia zdołała się uratować, gdyż przebywała na górnym pokładzie, podczas gdy ojciec zszedł do kajuty, by uśpić młodsze dzieci. Marysia szczęśliwie skoczyła do wody i dopłynęła do brzegu. Po dokonanej kremacji żona i córka przewiozły urnę wraz z ich prochami do Krakowa. Po Mszy świętej żałobnej, celebrowanej w kościele św. Anny przez J. Em. Ks. Kardynała Karola Wojtyłę, złożono ją w grobie na cmentarzu Podgórskim w Krakowie w dniu 23 listopada 1970 roku.
Źródło: http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/jerzy_ciesielski/zycie.htm