Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

Dla tych

którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry

Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień
– pierwszy dzień listopada.

              Danuta Gellnerowa 

1 i 2 listopada to w Polsce święta bardzo uroczyste. Wierni odwiedzają groby bliskich zmarłych. Zgodnie z obyczajem nawiedzają oni groby rodzinne, groby zapomniane, miejsca kaźni i straceń, tablice pamiątkowe poświęcone zabitym żołnierzom i cywilom we wszystkich walkach i wojnach. Na cmentarzach odprawiane są nabożeństwa ku czci Wszystkich Świętych, zapalane są znicze, nekropolie pokrywają się morzem kwiatów. Jest to czas pamięci i zadumy, są to również chwile refleksji o sensie życia, celu ludzkiej egzystencji.

My swoją pamięć kierujemy ku zmarłych nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. To oni przez lata edukowali młodzież, tworzyli atmosferę tej szkoły, wpisywali się w pamięć i serca młodzieży. Nie ma roku, byśmy kogoś z Rady Pedagogicznej nie żegnali. Odchodzą nauczyciele pracujący, nauczyciele emerytowani, pracownicy szkoły. Ich odejście jest dla nas zawsze wielką stratą. Jednak, jak mówił Julian Tuwim „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”, dlatego też dzięki naszej pamięci są oni wśród nas.

Młodzież z klas I i II Technikum przyłączyła się do akcji porządkowania zapomnianych grobów oraz odwiedziła groby zmarłych nauczycieli. Uczniowie z klasy I TIa porządkowali groby nauczycieli na cmentarzu na Wólce. Wizyta w mławskich nekropoliach jest przykładem, że pamięć o tych, którzy odeszli, to jedyna forma przedłużenia ich życia. Uczniowie klasy III TR wykonali na dolnym korytarzu dekorację przypominającą o dniu Wszystkich Świętych oraz o zmarłych w tym roku nauczycielach.