Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Nasz Patron

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

Dzień Ziemi jest największym ekologicznym międzynarodowym świętem, którego celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Obchodzimy je od ponad 50. lat. Dzień ziemi w tym roku wypada w piątek 22 kwietnia. Z tej okazji organizowane są w całej Polsce wydarzenia, które promują aktywne działanie na rzecz środowiska m.in. konferencje, akcje sprzątania świata, konkursy. Każdego roku święto odbywa się pod hasłem przewodnim. W tym roku brzmi ono: "Inwestujmy w naszą planetę". Ma zwrócić uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność - przedsiębiorstw, polityków i obywateli - za ekosystem.

Jak możemy zatroszczyć się o planetę? Oto kilka wskazówek dla naszej społeczności szkolnej: 

 

1. Wyłączajmy wszystkie urządzenia elektryczne, których nie używamy. Gaśmy światło w pokojach, w których nikogo nie ma. Oszczędzajmy prąd, do wytworzenia którego spalamy węgiel.

2. Przebywając w lesie, dbajmy o to, aby zostawić go w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. 

3. Zamiast kupować rasowego psa z hodowli, odwiedźmy schronisko. Mnóstwo niechcianych zwierząt czeka, aby znaleźć dom już na stałe.

4. Jeśli znajdziemy ranne dzikie zwierzę zadzwońmy po Eko Patrol Straży Miejskiej. Funkcjonariusze dysponują specjalistycznymi radiowozami oraz sprzętem do przewozu zwierząt. 

5. Wystawiajmy wodę do picia w upały dla zwierząt, dokarmiajmy ptaki zimą.

6. Jedzmy mniej mięsa i mięsnych wyrobów. Zapobiegajmy wyrzucaniu i marnowaniu żywności. 

7. Zamiast z samochodu korzystajmy z komunikacji miejskiej, roweru lub poruszajmy się pieszo.

8. Przekazujmy używane, a niepotrzebne rzeczy innym. 

9. Nośmy na zakupy własne pudełka i torby. Starannie segregujmy śmieci.

10. Zakręcajmy kran podczas mycia zębów czy namydlania się pod prysznicem.

11. Sadźmy drzewa – ich liście oczyszczają powietrze, produkują tlen i zapewniają odpowiednią wilgotność. W upalne dni obniżają i stabilizują temperaturę powietrza.

Oto uczniowie klasy III TIp podczas sprzątania lasu.