Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Nasz Patron

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

Zdrowie człowieka jest wielką wartością, która powinna być pielęgnowana przez społeczeństwo od dzieciństwa. Od kilku lat obserwujemy negatywny wpływ pracy przed komputerem i częstego korzystania z telefonów komórkowych przez młodzież na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

 Ostatnie lata pandemii, nauczanie zdalne oraz ograniczona aktywność fizyczna uczniów spowodowały osłabienie nie tylko odporności, ale również ujemne konsekwencje w funkcjonowaniu aparatu ruchu. Wychodząc naprzeciw tym problemom, w celu uświadomienia uczniom potrzeby dbania o swój organizm, 1 czerwca 2022 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Mławie został zorganizowany pierwszy etap Szkolnego Forum Zdrowia. Inicjatywa ta została zrealizowana w ramach zadania publicznego „Warto być aktywnym – nagradzamy za pracowitość”. Projekt dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Czytaj w: https://codziennikmlawski.pl/2022/06/09/budowlanka-dba-o-zdrowie/

Organizatorkami szkolnej akcji były nauczycielki Marlena Krystkiewicz, Joanna Szemplińska, Marta Ziębicka i Marzena Nagucka. Pierwszy dzień Forum przebiegał pod hasłem „Aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie drogą do sprawności aparatu ruchu”. Szkolną akcję rozpoczęło spotkanie warsztatowe uczniów klas III TIb i II TP/TR z Marcinem Madeją – fizjoterapeutą z Gabinetu Fizjoterapii FIZJOART w Mławie. Młodzież zapoznała się z tajnikami pracy fizjoterapeuty, dowiedziała się kiedy należy udać się do gabinetu fizjoterapii. Dzięki przyrządom i modelom uczniowie mieli możliwość ocenić stan swojego aparatu ruchu, kondycję i wydolność organizmu, a także w praktyczny sposób określić najczęściej występujące u młodzieży wady postawy i poznać możliwość ich korekcji. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej i swobodnej atmosferze. Prowadzący zachęcał młodzież do zadawania nurtujących ją pytań oraz do oglądania i korzystania z przyniesionych eksponatów i przyrządów.

Higiena aparatu ruchu i prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymagają nie tylko aktywności fizycznej, ale również właściwego odżywiania. Druga część Szkolnego Forum Zdrowia dotyczyła zasad żywieniowych młodzieży i dorosłych ściśle związanych z aktywnym stylem życia. Organizatorki zbudowały Piramidę Żywienia i Aktywnego Stylu Życia ze świeżych i naturalnych produktów. Uczniowie poszczególnych klas w małych grupach uczestniczyli w prezentacji piramidy, którą przedstawiła Joanna Szemplińska – nauczycielka biologii. Oprócz cennych wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia młodzież usłyszała zachętę do właściwego wypoczynku i codziennej aktywności fizycznej.

W tym roku szkolnym w mławskiej Budowlance położono szczególny nacisk na tematykę prozdrowotną podczas różnych inicjatyw szkolnych. Wcześniej odbył się cykl akcji profilaktyczno-czytelniczych promujących głośne czytanie oraz tematykę prozdrowotną – „Czytamy z sercem”, „Dbam o skórę, bo czytam”, „Odporni na choroby, nieodporni na czytanie”. Wszystkie akcje wzbogacone były spotkaniami z ciekawymi ludźmi i profesjonalistami. Stosując się do złotej zasady „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 starali się w tym roku szkolnym zwiększyć świadomość młodzieży na temat zdrowia i homeostazy organizmu poprzez ciekawe formy przekazu i zajęcia warsztatowe.