Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Nasz Patron

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

       Spotkanie autorskie z  z Dušanem Savićem9 marca 2016r. w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie autorskie z Dušanem Savićem, serbskim pisarzem, autorem książki ?Porajmos?, która właśnie została przetłumaczona na język polski. Pisarzowi towarzyszyła tłumaczka książki Agnieszka Żuchowska-Arendt. W spotkaniu wzięła udział młodzież z klasy I TOR i I TI. Autor opowiadał o swojej pracy nad książką i o tym co skłoniło go do jej napisania.

 

       Dušan Savić urodził się jeszcze w Jugosławi, w Banja Luce, dawnej twierdzy rzymskiej. Dziś Banja Luka leży w Republice Serbskiej wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Jego matka była Chorwatką wyznania katolickiego, ojciec prawosławnym Serbem. Dziwny związek zważywszy na nienawiść panującą od setek lat pomiędzy tymi dwoma narodami. Mieszka w Somborze, serbskim mieście w pobliżu granicy z Węgrami. Drugie miejsce zamieszkania Dušana to Wiedeń.

       Porajmos to opowieść o dobrych ludziach w złych czasach. Autor przedstawia losy trzech rodzin z Bośni: żydowskiej, romskiej i serbskiej, które w czasie II wojny światowej trafiły do obozu zagłady w Auschwitz. Biblioteka szkolna zakupiła jeden egzemplarz książki. Zapraszamy do zapoznania się z tą interesującą lekturą.

       Spotkanie zorganizowały: Pani Dyrektor Urszula Makowska, Marlena Krystkiewicz i Marta Ziębicka we współpracy z Towarzystwem Miłośników Twórczosci Tekli Bądarzewskiej w Mławie.