Wyjazd do Pałacu Prezydenckiego

Wyjazd uczniów do Pałacu PrezydenckiegoW czwartek 21 kwietnia 2016 roku w ramach edukacji dotyczącej kultury i historii naszego kraju, uczniowie mławskich szkół: Technikum Nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego oraz Gimnazjum Nr 2 im. dra Józefa Ostaszewskiego wzięli udział w wyjeździe dydaktyczno – integracyjnym do Warszawy.

Uczniowie wraz z opiekunami: Panią Urszulą Makowską (dyrektor ZS Nr 1 w Mławie), Panią Anną Tupacz (nauczyciel języka niemieckiego), Panią Edytą Załogą (doradca zawodowy) i Panem Andrzejem Goszczyckim (nauczyciel geografii), zwiedzili Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki oraz udali się z wizytą do Pałacu Prezydenckiego.

W Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki uczniowie obejrzeli 9 sal wystawowych poświęconych życiu, działalności i śmierci ks. Jerzego:  „W cieniu PRL-u” (tu poznali najważniejsze wydarzenia z historii Polski lat 1944-1989), „Korzenie”, „Żołnierski różaniec”, „Dar kapłaństwa”, „Niebo runęło nam na głowy”, „Golgota”, „Odszedł pasterz dobry”, „Pomnażanie dobra” i „Chrześcijaństwo”. Przewodnik szczegółowo zapoznał młodzież również z biografią ks. Popiełuszki.

Wizyta uczniów w Pałacu Prezydenckim, znajdującym się przy Krakowskim Przedmieściu, była nietypową okazją do zwiedzenia sal i pomieszczeń największego pałacu w Warszawie, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Uczniowie zwiedzili:

- Salę Białą – tu znajdują się np. dziewiętnastowieczne wazy z porcelany miśnieńskiej oraz obraz Chrystus w domu z początku XVII wieku.

- Salę Niebieską – tu odbywają się ważne spotkania oraz przyjmowane są zagraniczne delegacje, na ścianach znajdują się obrazy, m.in. Portret Tadeusza Kościuszki.

- Salę Chorągwianą – w tej sali znajdują się repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych, a także kopie Konstytucji 3 Maja i Konstytucji dla Europy 1831 roku.

Uczestnicy wycieczki zobaczyli też m. in. Salę Rokoko, Kaplicę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz Sień Wielką.

Wspólny wyjazd uczniów z dwóch różnych szkół, okazał się doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu oraz wymiany doświadczeń szkolnych.