Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 151 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

       24 października 2016 roku na drugiej godzinie lekcyjnej w sali nr 19 odbyło się spotkanie wszystkich maturzystów Zespołu Szkół nr 1 w Mławie z Panem Andrzejem Lewandowskim ze Strzegowa, dawcą nerki oraz Panem Doktorem Piotrem Koźmińskim, dyrektorem Centrum Dializ Fresenius w Mławie.

 

       Pan Andrzej Lewandowski podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami związanymi z transplantologią. Piętnaście lat temu, u jego 33-letniego wówczas syna, lekarze zdiagnozowali kłębuszkowe zapalenie nerek. Bez dializ nerek dawano mu najwyżej dwa miesiące życia. Pan Lewandowski zdecydował się oddać swoją nerkę. Przeszczep się udał, a syn pana Lewandowskiego odnosi teraz duże sukcesy w pływaniu, startuje w zawodach krajowych, europejskich i światowych.

       Panowie poinformowali naszych uczniów, że w ciągu roku, w Polsce, dzięki transplantacji żyje ponad 1,5 tys. osób. Są dwie drogi pozyskiwania narządów - od dawców zmarłych i żywych, głównie z rodziny chorego. W ubiegłym roku po raz pierwszy w naszym kraju przeprowadzono przeszczep krzyżowy (dwie obce sobie pary wymieniły się nerkami) oraz łańcuchowy (wzięły w nim udział trzy obce pary). Narządy od zmarłego mogą uratować 6 osób. Na spotkaniu rozdano oświadczenia woli ?Przeszczep Darem Życia? Centrum Organizacyjno ? Koordynacyjne Ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.