Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Nasz Patron

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

      11 listopada10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze polskie święto narodowe. 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

       Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku stanowi przełomowe wydarzenie w dziejach narodu polskiego. Po wiekowej niewoli, po kilkukrotnych nieudanych próbach wyzwolenia, nastał wreszcie czas wolności.

    Po 123 latach prysły kajdany! Nie ma ich! Wolność! NIEPODLEGŁOŚĆ! ZJEDNOCZENIE! WŁASNE PAŃSTWO. Kto dni tych nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie z całym narodem, ten nie dozna w swoim życiu najwyższego szczęścia. Cztery pokolenia nadaremnie na tę chwilę, piąte doczekało ? wykrzyknął wówczas premier pierwszego rządu wyzwolonej Polski Jędrzej Moraczewski.

       Polska wyłoniła się jak wyspa z rozległego oceanu. Zarysy jej nie były początkowo wyraźne, dopiero stopniowo określony został kształt państwa. Pierwszy krok ku wolności był bardzo udany. Wielka w tym była zasługa Józefa Piłsudskiego. Polacy pokazali, iż potrafią sprostać najtrudniejszym wyzwaniom, co więcej, wykazali, że mimo nurtujących sprzeczności są zdolni do wspólnego działania w imię celów nadrzędnych. Istniało początkowo rozbicie na kraj i emigrację, ale potrafiono je przezwyciężyć. Znaleziono kompromis wyłaniając rząd Ignacego Paderewskiego, który wielce się zasłużył w pierwszym okresie niepodległości.

Tekst zredagowany przez Pana Daniela Bogackiego ? nauczyciela historii.