Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Nasz Patron

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

TWOJA KREW MOJE ŻYCIE"Twoja Krew Moje Życie"  - pod takim hasłem Szkolne Koło PCK działające w ZS Nr 1 w Mławie  wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Mławie  22 lutego 2018r. zorganizowało w szkole otwartą akcję oddawania krwi przez uczniów i osoby chętne spoza szkoły.

       O godz. 8.15 pod szkołę podjechał ambulans z Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa z Warszawy, z którego przeniesiony został sprzęt niezbędny do poboru krwi. Oczywiście wszystko poszło bardzo sprawnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomocy naszej wspaniałej młodzieży szkolnej. Pełnoletnia młodzież z dwóch szkół ZS Nr 1 i 2 oraz kilka osób spoza szkoły niebędących uczniami, po wypełnieniu kwestionariusza dawcy krwi z ankietą medyczną, sprawdzeniu hemoglobiny, masy ciała, ciśnienia krwi, rozmowie z panem doktorem - będąc w pełni zdrowi, mogli oddać krew w ilości 450 ml. Tylko kilka osób ze względów zdrowotnych nie zakwalifikowało się do oddania. Nie zważając na dość długą kolejkę oraz długi czas oczekiwania, uczniowie dzielnie czekali na swoją kolej. Trzeba podkreślić, że nasza młodzież zachowywała się bardzo uprzejmie i kulturalnie, co zauważyli pracownicy RCK i C. Zebraliśmy 18 litrów krwi. Oznacza to, że zanotowano 40 dawców:

  • 21 z ZS NR 1 - oddało 9,450 mililitrów krwi
  • 14 z ZS nr 2 - oddało 6,300 mililitrów krwi
  • 5 dawców niebędących uczniami - oddało 2,250 mililitrów krwi

      Akcja Honorowego Krwiodawstwa jest cenną inicjatywą i świadczy o wysokiej, społecznej odpowiedzialności uczniów naszej szkoły. Inspiruje i uświadamia młodzież oraz społeczność lokalną, jak ważne jest podejmowanie działań na rzecz krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Jesteśmy zespołem szkolnym tzw. akcyjnym, chętnie włączamy się do działań na zasadzie ?apel ? akcja?. To dobrze, że potrafimy się zmobilizować. W Polsce każdego roku liczba stałych dawców krwi rośnie ? to bardzo cieszy. W naszej szkole kilka,  czasami nawet kilkanaście razy organizowane są wyjścia do Punktu Krwiodawstwa w Mławie. Jednak jest nas wciąż za mało ? powiedziała Pani Katarzyna Witkowska, pielęgniarka RCKiK w Mławie. Stąd też ważne, aby tego typu inicjatywy odbywały się w szkole, która nie tylko uczy, ale i wychowuje.

       Bardzo dziękujemy honorowym dawcom krwi - uczniom naszej szkoły, uczniom ZS nr 2 i osobom spoza szkoły, za godną postawę, która jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.

       Oddając krew ratujesz życie innym. Dziś ja pomagam komuś, być może jutro ktoś pomoże mnie - warto pomagać, a krew jest najcenniejszym darem, jaki możesz ofiarować drugiemu człowiekowi.

Koordynatorem akcji był opiekun Szkolnego Koła PCK Joanna Zadrożna.

Info na www.codziennikmlawski.pl