Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Nasz Patron

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 92 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

A IMIĘ JEJ – OJCZYZNA      Świadomi, że odzyskanie niepodległości przez Polskę to najpiękniejszy dar dla nas Polaków, włączaliśmy się przez cały jubileuszowy rok w różne inicjatywy, konkursy i uroczystości patriotyczne, aby uczcić setną rocznicę tego najważniejszego wydarzenia dla naszej ojczyzny.

W piątek, 9 listopada 2018 roku, cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby w tym samym momencie, łącząc się ze szkołami w Polsce i na świecie, wspólnie odśpiewać hymn państwowy o godzinie 11.11. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele podkreślili podniosłość dzisiejszego wydarzenia galowym strojem oraz biało-czerwonymi wstążeczkami, kotylionami lub innymi patriotycznymi emblematami. Uroczystość poprowadzili : Julia Siejka z klasy III TEO i Mateusz Fiedurski z klasy III TB.

 

      Pani wicedyrektor Wioletta Rybka przywitała wszystkich i skierowała do zgromadzonych kilka słów na temat ogromnej wagi patriotycznego święta wszystkich Polaków i wyjątkowej chwili, w której dostąpiliśmy zaszczytu uczestniczyć. Pięknym i bardzo podniosłym elementem akademii było wniesienie flagi państwowej – daru przekazanego naszej szkole przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudę. Biało – czerwona, symbol polskości, została wniesiona przez przedstawicieli nauczycieli i uczniów: panią Edytę Tadrzak i Piotra Pniewskiego z klasy II TIb. Pani wicedyrektor odczytała wszystkim zgromadzonym, dołączony do flagi list od pana Prezydenta, w którym miedzy innymi napisał: „W roku stulecia odzyskania niepodległości uroczyście przekazuję społeczności Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie jubileuszowy dar – flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Eksponujcie ją Państwo z dumą i radością – jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości.”

      Przed wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, konferansjerzy przypomnieli społeczności szkolnej historię powstania Mazurka Dąbrowskiego a także, jakich ważnych dla Polski wydarzeń dotyczą poszczególne zwrotki pieśni. Z ogromnym wzruszeniem, o symbolicznej godzinie 11.11, mając świadomość, że włączamy się w wielki chór patriotów w Polsce i na świecie – zaśpiewaliśmy nasz hymn państwowy. Śpiew poprowadzili: pani Marta Stawińska oraz uczeń klasy IIIm – Mariusz Kurek. Pięknym akcentem tych podniosłych wydarzeń był wiersz Juliana Przybosia „Póki my żyjemy”, w mistrzowskim wykonaniu ucznia klasy III TB – Huberta Zagórskiego.

      Dzisiejsza uroczystość była również okazją do wręczenia nagrody za zajecie I miejsca w zorganizowanym wcześniej konkursie „KU NIEPODLEGŁEJ”, drużynie klasy IV TI. Z rąk pani wicedyrektor, nagrodę odebrali: Michał Kupniewski, Cezary Rochna i Paweł Witkowski.

     Kolejnym wzruszającym  elementem uroczystości było wspólne odśpiewanie piosenki patriotycznej „Polskie kwiaty” a także autorskiego utworu Marty i Pawła Stawińskich „Biało-czerwona”. Śpiew poprowadziła pani Marta Stawińska. Słowa refrenu „A imię jej Ojczyzna…” zaśpiewane razem przez młodych i starszych Polaków, poruszyły nasze serca i wzmocniły poczucie tożsamości narodowej.

     Miłym akcentem dzisiejszego dnia był słodki poczęstunek, przygotowany przez samorząd uczniowski dla uczniów i nauczycieli  w postaci patriotycznych, biało-czerwonych cukierków. Projekt opakowania wykonała uczennica klasy IV TOR – Wiktoria Krysztofiak.

     Na koniec, konferansjerzy podziękowali wszystkim za godny udział w uroczystości uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i zachęcali do świętowania tego ważnego wydarzenia również poza szkołą.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”