Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Nasz Patron

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

Kalkówka     17 stycznia 1945 roku, w przeddzień  wyzwolenia naszego miasta dokonano strasznego mordu w miejscu nazywanym Kalkówką. Około godz. 14.00 żołnierze niemieccy, Gestapo i niemieccy strażnicy więzienni rozpoczęli ładować na samochody ciężarowe osadzonych w mławskim więzieniu jeńców, żołnierzy Batalionów Chłopskich, Polaków odbywających karę  za różne przestępstwa gospodarcze, grupę jeńców sowieckich oraz porwanych z ulic przypadkowo napotkanych  przechodniów.

Wśród zamordowanych było 8 kobiet i 3 dzieci. Zginęło od 320 do 364 osób. Jedynym, któremu udało się ocalić, był pan Czesław Arabucki. Kule, które go trafiły –na szczęście- nie były śmiertelne. Całą noc spędził pod ciałami zabitych. Nad ranem podjął próbę dotarcia do domu. Został znaleziony w śniegu przez żołnierzy sowieckich, którzy udzielili mu pomocy. Na miejscu kaźni, w zbiorowej mogile nadal spoczywa około 100 ofiar. Pozostali zostali zidentyfikowani  i pochowani w rodzinnych grobowcach.

W 75 rocznicę mordu na Kalkówce uczniowie klasy I TE przybyli na to miejsce, aby przypomnieć sobie jego tragiczną historię oraz złożyć symboliczne kwiaty w geście pamięci tym, którzy nie doczekali wyzwolenia Mławy.