Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

Szukaj artykułu

Ilość odwiedzin

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Losy absolwentów

       "Twoja Krew Moje Życie" - pod takim hasłem Szkolne Koło PCK działające w ZS Nr 1 w Mławie wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Mławie 5 marca 2020r. zorganizowało w szkole otwartą akcję oddawania krwi przez uczniów i osoby chętne spoza szkoły.

      O godz. 8.15 pod szkołę podjechał ambulans z Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa z Warszawy, z którego przeniesiony został sprzęt niezbędny do poboru krwi. Oczywiście wszystko poszło bardzo sprawnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomocy naszej wspaniałej młodzieży szkolnej.

Pełnoletnia młodzież z dwóch szkół ZS Nr 1 i 2 oraz 1 osoba z zewnątrz, po wypełnieniu kwestionariusza dawcy krwi z ankietą medyczną, sprawdzeniu hemoglobiny, masy ciała, ciśnienia krwi, rozmowie z panem doktorem - będąc w pełni zdrowi, mogli oddać krew w ilości 450 ml. Tylko kilka osób ze względów zdrowotnych nie zakwalifikowało się do oddania. Nie zważając na dość długą kolejkę oraz długi czas oczekiwania, uczniowie dzielnie czekali na swoją kolej. Trzeba podkreślić, że nasza młodzież zachowywała się bardzo uprzejmie i kulturalnie, co zauważyli pracownicy RCK i K. Zebraliśmy 17 litrów 100 mililitrów krwi. Oznacza to, że zanotowano 38 dawców:

  • • 24 z ZS NR 1 - oddało 10,800 mililitrów krwi: 23 uczniów i 1 nauczyciel
  • • 13 z ZS nr 2 - oddało 5,850 mililitrów krwi
  • • 1 dawca niebędący uczniem - oddał 0,450 mililitrów krwi

Akcja Honorowego Krwiodawstwa jest cenną inicjatywą i świadczy o wysokiej, społecznej odpowiedzialności uczniów naszej szkoły. Inspiruje i uświadamia młodzież oraz społeczność lokalną, jak ważne jest podejmowanie działań na rzecz krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Jesteśmy zespołem szkolnym tzw. akcyjnym, chętnie włączamy się do działań na zasadzie apel - akcja. To dobrze, że potrafimy się zmobilizować. W Polsce każdego roku liczba stałych dawców krwi rośnie - to bardzo cieszy. W naszej szkole kilka, czasami nawet kilkanaście razy organizowane są wyjścia do Punktu Krwiodawstwa w Mławie. Jednak jest nas wciąż za mało. Stąd też ważne, aby tego typu inicjatywy odbywały się w szkole, która nie tylko uczy, ale i wychowuje. Bardzo dziękujemy honorowym dawcom krwi - uczniom naszej szkoły, uczniom ZS nr 2 i osobom spoza szkoły, za godną postawę, która jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. Oddając krew ratujesz życie innym. Dziś ja pomagam komuś, być może jutro ktoś pomoże mnie - warto pomagać, a krew jest najcenniejszym darem, jaki możesz ofiarować drugiemu człowiekowi. "DKMS" - równocześnie z inicjatywą HDK po raz pierwszy włączyliśmy się do akcji DKMS - DAWCA KOMÓREK MACIERZYSTYCH SZPIKU. W czwartek 05.03.2020 odbyła się w szkole akcja zachęcająca uczniów oraz nauczycieli do zarejestrowania się i zostania potencjalnym dawcą szpiku oraz komórek macierzystych. Głównym organizatorem był Krystian Bulanda. Uczeń zorganizował tę akcję współpracując z fundacją DKMS. Dzięki jednej z uczennic, która w grudniu została dawcą szpiku zainteresowane osoby miały okazję szczegółowo dowiedzieć się jak to wszystko przebiega. Zarejestrowały się 22 osoby, w tym nauczyciele. Rejestracja trwała od godziny 8 do godziny 13. Koordynatorem akcji HDK był opiekun Szkolnego Koła PCK Joanna Zadrożna; DKMS - Marlena Komur.