Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. JERZEGO CIESIELSKIEGO w MŁAWIE

     Dnia 4 marca 2015 roku towarzyszyłam pani dyrektor Urszuli Makowskiej w uroczystości 10?lecia nadania imienia Jerzego Ciesielskiego Poradni Psychologiczno ? Pedagogicznej nr 4 w Lublinie. Pragnę podzielić się ze wszystkimi wrażeniami i pięknymi przeżyciami, które stały się naszym udziałem w czasie obchodów tego Jubileuszu.

    Odpowiadając na zaproszenie pani Grażyny Soszyńskiej - dyrektor poradni, przybyłyśmy do Lublina przeddzień uroczystości. W czasie wspaniałej kolacji, w rodzinnej atmosferze, miałyśmy okazję porozmawiać nie tylko z gospodarzami domu ale również z żoną naszego Patrona panią Danutą Ciesielską, jego córką Marią i jej mężem a także z profesorem Januszem Kaweckim ? uczniem Jerzego Ciesielskiego. Wraz z panią dyrektor Urszulą Makowską, na prośbę pani Marii, odsłaniałyśmy kulisy wyboru Patrona Szkoły oraz uczucia i emocje, które towarzyszyły naszej społeczności szkolnej podczas przygotowań do uroczystości nadania imienia.

     Dzień Jubileuszu rozpoczęła Msza Święta w Kościele św. Ducha w Lublinie, w której uczestniczyli pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz zaproszeni goście. Po mszy wszyscy udaliśmy się do Trybunału Koronnego, zabytkowego budynku lubelskiej starówki, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości. Oprócz przemówień wielu znakomitych gości oraz prezentacji pani dyrektor Grażyny Soszyńskiej, przedstawiającej placówkę w ostatnich dziesięciu latach, miałyśmy okazję uczestniczyć w prawdziwej uczcie kulturalnej. Był nią koncert fortepianowy profesora Andrzeja Pikula ? zięcia Jerzego Ciesielskiego. Dźwięki Polonezów Fryderyka Chopina w zabytkowej Sali Trybunału Koronnego, w otoczeniu portretów władców Polski i bohaterów narodowych ? to prawdziwie wzruszające przeżycie duchowe, pełne uniesień i piękna. Po przerwie, podczas której częstowano jubileuszowym tortem, udekorowanym lukrową pieczęcią z wizerunkiem Jerzego Ciesielskiego, ze swoją prelekcją wystąpił profesor Janusz Kawecki. Przypomniał on sylwetkę Patrona jako naukowca, inżyniera, męża i ojca rodziny, a także chrześcijanina XX wieku. W swojej prelekcji pan profesor nie zapomniał również o naszej szkole, która jak podkreślił wstąpiła do ?rodziny Jerzego Ciesielskiego?. Z ogromnym wzruszeniem obejrzeliśmy film pt. ?Konstrukcja nośna ? rzecz o Jerzym Ciesielskim?, który po raz kolejny poruszył nasze serca. Po zakończeniu uroczystości udałyśmy się do budynku poradni, gdzie miałyśmy okazję obejrzeć przepiękną wystawę poświęconą Jerzemu Ciesielskiemu, przygotowaną przez pracowników placówki. Czas spędzony w poradni z naszymi przyjaciółmi upływał nam w tak cudownej i rodzinnej atmosferze, że było nam ogromnie żal pożegnać naszą ?starszą siostrę? z Lublina.

    Jesteśmy dumni, ze na mapie miast związanych z Jerzym Ciesielskim oprócz Krakowa i Lublina, znalazła się również nasza maleńka Mława.

Joanna Szemplińska