26 września 2015 r. obchodziliśmy ogłoszony przez Radę Europy Europejski Dzień Języków.
Europejski Dzień Języków to święto językowej różnorodności. Znajomość języków obcych jest magicznym kluczem, który otwiera lepszą przyszłość, budzi zrozumienie innych ludzi i kultur.
Dawniej komunikowano się tylko z najbliższymi, dziś bliski jest nam cały świat. Nigdy jeszcze nie było tylu możliwości podjęcia pracy lub studiów za granicą. Jednak brak odpowiednich umiejętności językowych sprawia, że wielu ludzi nie jest w stanie z tych możliwości skorzystać.
Europa to kontynent charakteryzujący się niezwykłym bogactwem językowym, które należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować. 16% unijnych obywateli włada językiem angielskim, 16% językiem francuskim oraz 16% językiem włoskim jako językiem rodzimym. Dla 24% Europejczyków, czyli około 100 milionów osób język niemiecki jest mową ojczystą.
Obecnie z racji wielkiej liczby imigrantów, Europa przypomina miniaturę świata. To też znajomość tylko jednego języka obcego nie jest już wystarczająca.
Uczenie się języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym jak i starszym. Jeśli w języku kraju, który odwiedzamy w czasie wakacji, poznamy choć kilka słów, pozwoli to nam zawrzeć nowe znajomości i zyskać nowych przyjaciół.
W tym roku świętujemy Europejski Dzień Języków po raz 14. z rzędu. Jednym z jego najważniejszych przesłań jest fakt, iż rozwijanie kompetencji językowych to zarówno konieczność jak i prawo każdego z nas, abyśmy mogli w pełni wykorzystać swój potencjał jako obywatele demokratycznej Europy.